Δευτεροβάθμια εκπαίδευση Β κύκλου ? Ε.Π.Α.Σ.

ΓΕΝΙΚΑ

Τα ΕΠΑΣ ανήκουν στην δευτεροβάθμια τεχνική επαγγελματική εκπαίδευση -μετα γυμνασιακού επιπέδου.

ΤΟΜΕΑΣ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ -ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ

Περιλαμβάνει δύο τμήματα: Της Αισθητικής Τέχνης και της Κομμωτικής Τέχνης

Χρόνος σπουδών

Είναι διετής

Πρακτική άσκηση σπουδαστών

Ο ΟΑΕΔ εξαγγέλλει κατά καιρούς προγράμματα για την επιδότηση της πρακτικής άσκησης των σπουδαστών ΕΠΑΣ.

Το τρέχον πρόγραμμα (Σεπτέμβριος του 11), το ποσόν που επιδοτεί ο ΟΑΕΔ ανέρχεται σε 12 ευρώ την ημέρα.

Η επιδότηση μπορεί να καταβάλλεται είτε στον εργοδότη είτε απευθείας στον μαθητή.

Κατά τα τέσσερα εξάμηνα μαθητείας τους οι σπουδαστές πρέπει να αμείβονται με το 70% του κατώτατου μισθού που ορίζει η Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας.

Αυτό σημαίνει, ότι η επιβάρυνση του εργοδότη περιορίζεται στα 11,5 ευρώ ημερησίως μετά τη καταβολή των 12 ευρώ από τον ΟΑΕΔ.

Επαγγελματικά Δικαιώματα

Τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων ΕΠΑΣ Τομέας Αισθητικής -Κομμωτικής, είναι ίδια με αυτά των προγενέστερων σχολών των ΤΕΕ Β κύκλου.

Συγκεκριμένα:

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ

Να εργαστούν ως βοηθητικό προσωπικό σε κέντρα αισθητικής (Υπουργική απόφαση Α. Α5/2005 ΦΕΚ 749/Β'/19-5-99 )

1. Βοηθού Μακιγιέρ/Μακιγιέζ για κινηματογρ. ή τηλεόρ.: με εξετάσεις

2. Μακιγιέρ/Μακιγιέζ (εξετάσεις +6 κινηματ.ταιν. μεγ.μήκ. ήεξετάσεις+1200 ημερομ. σε τηλ.παραγ. ως βοηθοί Μακιγιέρ/Μακιγιέζ)

Β) Να εργαστούν ως μακιγιέρ στην βιομηχανία κινηματογράφου τηλεόρασης (Υπουργική απόφαση. Αρ.ΥΠΠΟ/&ΙΚΟΜ/84148/1376/140 2 (ΦΕΚ 1483/Β/27-10-2005)

ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ

1. Κουρέα (πτυχίο)

2. Κομμωτή (πτυχίο + 9μηνη πρ/σία)

3. Κουρέα Α? (1 έτος πρ/σία

κουρέα/κομμωτή +εξετάσεις)

4. Κομμωτή Α? (1 έτος πρ/σία

κομμωτή/κουρέα + εξετάσεις)

5. Τεχνίτη περιποίησης χεριώ και

ποδιών (9μηνη προ/σία + εξετάσεις)

(Προεδρικό διάταγμα 133/2005 ΦΕΚ 193/Β΄/02-09-2005)

Β) Χορηγείται πτυχίο Κομμωτή /κομμώτριας για κινηματογράφο ή τηλεόραση

(Υπ. Αποφ. Αρ.ΥΠΠΟ/&ΙΚΟΜ/84148/1376/140, ΦΕΚ 1483/Β/27-10-2005)

Πρόσβαση σε περαιτέρω σπουδές

Οι απόφοιτοι των ΕΠΑΣ Αισθητικής Τέχνης μπορούν να εγγραφούν στο τρίτο εξάμηνο σπουδών ΙΕΚ σε μια απο τις παρακάτω ειδικότητες:

• Ειδικός Εφαρμογών Αισθητικής
  • Αισθητικός Αρωματοθεραπείας
  • Αισθητικός Ποδολογίας και Καλλωπισμού Νυχιών
  • Αισθητικός Σύμβουλος Εμφάνισης

Oι απόφοιτοι ΕΠΑΣ Κομμωτικής Τέχνης μπορούν να εγγραφούν στο τρίτο εξάμηνο σπουδών ΙΕΚ στην ειδικότητα Κομμωτής - Τεχνικός περιποίησης κόμης

Επιλογή Καταρτιζομένων στα Δημόσια Ι.Ε.Κ.

Η επιλογή των υποψηφίων καταρτιζόμενων στα δημόσια Ι.Ε.Κ. πραγματοποιείται δύο φορές το χρόνο βάσει αντικειμενικών κριτηρίων. Ειδικότερα λαμβάνονται υπόψη:

1. Ο βαθμός του τίτλου σπουδών.
  2. Η ηλικία του υποψηφίου.
  3. Η επαγγελματική εμπειρία στην ειδικότητα που επέλεξε ο υποψήφιος.
  4. Η οικογενειακή κατάσταση (παιδί πολύτεκνης οικογένειας)